top of page
Meklēt

Kā pasargāt sevi, ja parādnieks likvidējas?

  • Writer: Econome, Matīss Kodoliņš
    Econome, Matīss Kodoliņš
  • 2021. g. 11. janv.
  • Lasīts 2 min

Updated: 2021. g. 12. janv.


22/06/2020

Matīsa Kodoliņa publikācijā “Kas jāņem vērā par debitoru parādiem Covid-19 ietekmē” (iFinanses, 01.06.2020.) teikts: “Arī tad, kad parāds ir salīdzinoši nesen radies, jāseko līdzi partnera statusam, nepieļaujot gadījumu, ka uzņēmumu likvidē, neierosinot maksātnespēju, vai uzņēmumu no UR izslēdz VID vai kāda cita institūcija."

Varētu, lūdzu, kādus praktiskus ieteikumus, kā nepieļaut tādu gadījumu? Mums uzņēmumā ir bijušas vairākas situācijas, kad zaudējam lielu naudu, jo Valsts ieņēmumu dienests (VID) pēkšņi izslēdz mūsu klientu no Uzņēmumu reģistra (UR). Piemēram, mēs bijām uzsākuši parāda piedziņu caur tiesu, bet nepaspējām iegūt tiesu izpildītāja aktu par piedziņas neiespējamību, kad VID to likvidēja.


Atbildot uz lasītāja jautājumu, vispirms precizējums. Komerclikuma 314.1 pantā paredzēts, ka ne tikai VID, bet arī UR var pieņemt lēmumu par sabiedrības darbības izbeigšanu.

Minētajā tiesību normā paredzēti vairāki publiski pieejami kritēriji, kuriem būtu ieteicams sekot līdzi oficiālajās mājaslapās, piemēram, UR – sabiedrības izpildinstitūcijas esamība, gada pārskatu iesniegšana u. c.


VID pieņem lēmumu par sabiedrības darbības izbeigšanu pārsvarā tajos gadījumos, kad VID ir apturējis sabiedrības darbību, savukārt tā trīs mēnešu laikā nav novērsusi tos trūkumus, kas bija par pamatu darbības apturēšanai.


VID tiesības apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību ir noteiktas likuma “Par nodokļiem un nodevām” 34.1 pantā. Arī šajā gadījumā atrodama virkne kritēriju, par kuriem iespējams iegūt informāciju publiski, piemēram, par kavētiem nodokļu maksājumiem, izslēgšanu no VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistra u. c.


Ņemot vērā minēto, svarīgi sekot, vai debitoram nepastāv iepriekš minētās indikācijas, kas varētu liecināt, ka VID pastāv pamats pieņemt lēmumu par tā darbības apturēšanu. Turklāt informāciju par sabiedrībām, kurām tikusi apturēta saimnieciskā darbība, VID publicē tīmeklī. Šīs informācijas periodiska pārbaudīšana ļaus identificēt, kuru debitoru parādu atgūšanai jāpievērš papildu uzmanība.


Nedrīkst piemirst, ka pēc sabiedrības darbības apturēšanas un lēmuma pieņemšanas par tās darbības izbeigšanu noris likvidācijas process. Tā laikā ieinteresētais kreditors var pieteikties arī par likvidatoru. Šādā gadījumā jāseko publikācijām par likvidācijas procesa uzsākšanu, turklāt jāievēro, ka noteiktos gadījumos likvidācijas procesa laikā var tikt arī pieteikta debitora sabiedrības maksātnespēja, kas ir viens no variantiem, lai neiestātos nodokļu sekas.

Oriģināli publicēts portālā "iFinanses": šeit

Comments


  • LinkedIn
  • Facebook
LTRK-LOGO-LV.png

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedrs

kisspng-brand-white-font-bni-5b36c47b26f

BNI Latvija biedrs

Nodokļu konsultācijas tiek sniegtas sadarbībā ar SIA “Kodoliņš”

SIA “Econome”

Reģ.nr. LV50103571101

Bronza.jpg

© 2020 ECONOME

Šī tīmekļa vietne un tajā publicētais saturs pieder SIA Econome – satura pilnīga vai daļēja pārpublicēšana, pavairošana un izplatīšana jebkurā formā, bez rakstiskas SIA Econome atļaujas, ir aizliegta. Izmantojot šīs tīmekļa vietnes saturu, tajā skaitā publicējot rakstu fragmentus un citātus, SIA Econome ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

bottom of page