Kāda PVN likme jāpiemēro taksometru pakalpojumiem?
- Econome, Matīss Kodoliņš
- 2020. g. 2. apr.
- Lasīts 1 min
1/06/2018
Uzņēmums, uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs, sniedz vieglo taksometru pakalpojumus un plāno reģistrēties pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā. Vai varam piemērot samazināto likmi 12% saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 42.panta 4.daļu “Nodokļa samazināto likmi 12 procentu apmērā piemēro pasažieru un to bagāžas regulāro pārvadājumu pakalpojumiem iekšzemē”. Vai taksometru pakalpojumus tomēr nevar uzskatīt par regulāriem pārvadājumu pakalpojumiem?
PVN likums paredz kārtību PVN likmju piemērošanai ar nodokli apliekamiem darījumiem. Noteikta veida darījumiem ir iespējams piemērot nodokļa samazināto likmi 12% apmērā. Minētā likuma 42.panta 4.daļa paredz, ka PVN samazināto likmi 12% apmērā piemēro pasažieru un to bagāžas regulāro pārvadājumu pakalpojumiem iekšzemē.
Autopārvadājumu likumā tiek definēts pasažieru regulāro pārvadājumu jēdziens, kas likuma izpratnē ir pasažieru pārvadāšana ar piemērotiem transportlīdzekļiem saskaņā ar noteiktiem kustības sarakstiem regulāri pa noteiktu maršrutu par iepriekš noteiktu braukšanas un bagāžas pārvadāšanas maksu, kā arī pasažieru pārvadājumi, kuros pasažieri tiek uzņemti vai izlaisti līniju būvēs. Šī likuma 34.panta 1.daļā noteikts, ka pasažieru regulāros pārvadājumus var veikt tikai saskaņā ar apstiprinātu kustības sarakstu. To autotransporta līdzekļu kustības saraksti, kuri veic pasažieru regulāros pārvadājumus, saskaņojami ar citu transporta veidu kustības sarakstiem.
Ņemot vērā to, ka taksometru sniegtie pakalpojumi nenotiek konkrētu maršrutu robežās, tie neatbilst pasažieru regulāro pārvadājumu jēdzienam. Autopārvadājumu likums definē pasažieru komercpārvadājumus ar taksometru kā pakalpojums, kurā pasažieris, vienojoties ar pārvadātāju, tiek aizvests uz pasažiera norādīto vietu un norēķini tiek veikti, ievērojot uzskaites ierīces fiksētos rādījumus, kā arī pasažieru pārvadājuma pakalpojums, kuru piedāvā, pieprasa un apstiprina, izmantojot elektronisko sakaru pakalpojumus, tajā skaitā tiešsaistes režīmā tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē.
Tātad jautājumā aprakstītajā gadījumā ir jāpiemēro PVN likuma 41.panta 1.daļa, kas nosaka PVN standartlikmi 21% apmērā.
Origināli publicēts portālā "iFinanses": šeit.
Comments